«Խախտումներ՝ մեկ լուսանկարում». Էմին Երիցյան
Ուրբաթ, 17 դեկտեմբերի, 2021 թ., 10:54
Հայաստանի համայնքների միության նախագահ Էմին Երիցյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Միգուցե որոշ պաշտոնյաների թվում է, թե լավ բան են անում՝ շնորհավորելու ձև են գտել, կայքում դրվող հերթական լուրի ու նկարի համար տեղեկատվական լավ առիթ է:
Բայց պետական մարմինների լիազորությունների, գործառույթների ու դերի այսքան ակնհայտ ու անհեթեթ խառնաշփոթ եզակի է լինում։
Ի՞նչ հիմքերով է Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի նախագահը մանդատները փոխանցել մարզպետին, երբ այն պետք է անձամբ ստորագրեն ու ստանան ավագանու ընտրված անդամները հենց ԸԸՀ-ից։
Մեկ լուսանկարում, մեկ դրվագում խախտվում են տարածքային կառավարման-ընտրական հանձնաժողովներ, տարածքային կառավարում-տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, ընտրական հանձնաժողով-տեղական ինքնակառավարման մարմիններ փոխհարաբերությունները։
Ի վերջո, հանրության ընկալման մեջ 0-ացվում է ավագանու, որպես բազմակուսակցական քաղաքական մարմինների, ավագանու, որպես ինքնուրույն մարմնի լեգիտիմությունը։ Հուսով եմ, մեր ընտրված պաշտոնյաներն իրադարձությանը մասնակցել են զուտ մարդկային մղումներով՝ և ոչ ընտրություններից անմիջապես հետո ի ցույց աշխարհի ընդունելու մարզպետի «վերադասությունը»։ Ձեր մանդատները դուք ստացել եք ձեր վաստակով ուղիղ բնակչից։
Պետական արարողակարգերը կարևոր են։ Արարողակարգային ընթացակարգերը ստեղծվում են հենց նման փոխհարաբերությունների լեգիտիմ սահմաններն ու կարգավիճակներն ընդգծելու համար։
Աշխարհի բոլոր արարողակարգերով ընտրված պաշտոնյայի կարգավիճակն ավելի բարձր է, քան նշանակովի պաշտոնյայինը»։