«ԲԴԽ-ի աչքերը փակ են այդ ապօրինի գործընթացների վրա». Վահե Հակոբյան
![]() 155 Ուրբաթ, 17 դեկտեմբերի, 2021 թ., 14:18 «Այսօր մեզ մոտ տոտալ տիրում է իրավական ամենաթողություն. Դա մեկ նպատակ է հետապնդում՝ կոտրել մեր ողջ ազգի ողնաշարը, չկարողանանք դիմադրել այն մարտահրավերներին, որոնք գրեթե բոլոր գերտերությունների կողմից այսօր նետված են դեպի Հայաստան»,- այսօր ԲԴԽ-ի մոտ ընթացող բողոքի ակցիայի ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանը: «Քաջարանի գործող քաղաքապետը, Գորիսի, Վանաձորի ընտրված համայնքապետերն ապօրինի կալանավորված են, վառ ապացույցն ընթացող դատական գործընթացներն են, իսկ ԲԴԽ-ի աչքերը փակ են այդ գործընթացների վրա, որոնք կատարվում են: Մարդիկ հրաժարվում են ցուցմունքներից, որոնք իրենք տվել են ճնշման տակ, որի մասին իրենք բարձրաձայնում են»,- ասաց պատգամավորը: Այս պահին ընդդիմադիր քաղաքական գործիչները՝ քաղաքացիների հետ միասին երթով գնում են դեպի Գլխավոր դատախազություն: |