«ՀՀ-ն ուժեղ դիրքեր ունի Թուրքիայի հետ բանակցելիս». Մարիա Կարապետյան
![]() 244 Երկուշաբթի, 20 դեկտեմբերի, 2021 թ., 23:12 ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանն այսօր «Ֆակտոր»-ի եթերում անդրադաչձել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատման հավանականությանը: Նա հայտարարել է, թե ՀՀ-ն ուժեղ դիրքեր ունի Թուրքիայի հետ բանակցելիս: Դիտարկմանը, թե կասկածներ են հնչում, որ այս իշխանությունը չի կարող իրականացնել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը, որովհետև պարտված իշխանություն է, Կարապետյանը պատասխանել է. «Դա անմիջապես պատերազմից հետո նետվեց դաշտ։ Եթե նույնիսկ ինչ-որ մտածողության մեջ դա այդպես է, ապա այդ հարցը փակվեց ընտրություններվ։ Ես չեմ կարող մտածել ավելի ուժեղ բանակցային դիրքեր, քան այն բանակցային դիրքերը, որոնց հետևում կանգնած է ժողովուրդը, վստահության քվեն և լեգիտիմությունը»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |