«Անի Սամսոնյանն ինձ մեղադրում է փողով Էդմոն Մարուքյանին փչացնելու մեջ». Բորիս Մուրազի
![]() 555 Հինգշաբթի, 23 դեկտեմբերի, 2021 թ., 09:48 Լրագրող Բորիս Մուրազին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Անի Սամսոնյանն ինձ մեղադրում է փողով Էդմոն Մարուքյանին փչացնելու մեջ։ Նախ ցավալի էր ինձ համար արձանագրել, որ տիկին Սամսոնյանի համար աշխարհում ամեն բան շարժվում է փողի դրդմամբ ու իրենց գլխում չի տեղավորվում, որ կարելի է ունենալ քաղաքացիական դիրքորոշում և պարզապես խոսել քաղաքական դաշտում Էդմոն Մարուքյանի խաղացած վատ դերի մասին։ Եվ որ ամենակարևորն է՝ Էդմոն Մարուքյանին անհնար է փչացնել։ Պետք է նաև հիասթափեցնեմ տիկին Սամսոնյանին՝ Էդմոն Մարուքյանն այն կերպարը չի, ում համար մարդիկ պատրաստ կլինեն փող ծախսել։ Ավելին, ինձ մի պահ թվաց, թե Էդմոն Մարուքյանին են փող տվել, որպեսզի ինքը փչացնի Էդմոն Մարուքյանին։ Պետք է նկատեմ, որ պարոն Մարուքյանը հաջողությամբ պատվերը կատարում է։ Բայց ցավում եմ, որ պատվերի ամբողջ արժեքը Հանրայինում Պետոյի հետ հաղորդում վարելն է։ Գործը կարելի էր ավելի թանկով անել։ Աղբյուրը` Բորիս Մուրազի |