«2021-ը ավարտվում է, սակայն ավարտին այդպես էլ չմոտեցավ տարիներ շարունակ վերանորոգվող Մ6 ավտոճանապարը». Օլեգ Դուլգարյան
Կիրակի, 26 դեկտեմբերի, 2021 թ., 23:42
«Համայնքային համախմբման և աջակցության» ՀԿ նախագահ Օլեգ Դուլգարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հա, և 2021 թիվը մոտենում է ավարտին, սակայն ավարտին այդպես էլ չմոտեցավ արդեն տարիներ շարունակ վերանորոգվող Մ6 ավտոճանապարը, Թումանյան-Ալավերդի-Բագրատաշեն հատվածով, որը այս տարիների ընթացքում առաջացրել է և շարունակում է առաջացնել տարածաշրջանի, մասնավորապես Ալավերդու (Թումանյանի) տարածաշրջանի բնակչության համար ծանր սոցիալական և առանց այն էլ վատ էկոլոգիական վիճակին գումարելով հավելյալ բնապահպանական խնդիրներ, էլ չասեմ հարցի բարոյական վնասի կողմի մասին։
Ու վատը այն է, որ վերջնական ավարտը չի էլ երևում, չնայած ասում էին, որ մինչև այս տարվա վերջ աշխատանքները պետք է ավարտված լինեին։
Լավ, այս ձորի ժողովուրդը ինչով է մեղավոր, որ պետք է շարունակաբար կրի այդ զրկանքները։
Այն որ ձորի մարդիկ ասում են, որ իրենք ամենաանտեսված տարածաշրջանին են պատկանում պատահականություն չէ, դրա մեջ ճշմարտություն է առկա։
Եթե այս իրավիճակի համար կան մեղավորներ ապա պետք է տեսնեին այդ մեղավորներին պատասխանատվության կանչելու կամ պատասխանատվության բարձրացման գործընթացները։
Ինձ թվում է՝ հարցը վաղուց լուծված կլիներ, եթե վերջնաժամկետը դներ քաղաքացին, ոչ թե ապավիներ շարունակական խոստումներին։
Այն ինչ քաղաքացին շարունակում է ջարդել մեքենաները, գնել ավտոպահեստամասեր, վերանորոգման վրա գումար ծախսել, խեղդվել փոշու մեջ, հաճախ երկար կանգնել ճանապարհներին, սպասելով աշխատանքային դադարին, որպեսզի բացեն ճանապարհը և շարունակի իր ընթացքը։
Իսկ փոշին շատ է, թե ինչ որակով և հաճախականությամբ է իրականացվում փոշու վնասազերծման աշխատանքը մեծ ոգևորություն չի առաջացնում, ինչը կփաստեն վարորդները և նրանց ուղեվորները։
Ամոթ է, ցավալի, բայց անվերջ այդպես չի կարող շարունակվել»: