«Հանգիստ վիճակն օգտագործեց իր և շրջապատի բարեկեցությունն առաջ տանելու համար». Մկրտիչ Իսրայելյան
![]() 235 Երկուշաբթի, 27 դեկտեմբերի, 2021 թ., 16:18 Լրագրող Մկրտիչ Իսրայելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Տեսնես Քոչարյանը մի օր կհասկանա, որ իր կառավարման տարիներին արձանագրված բոլոր դրական ցուցանիշներն արդյունք էին ոչ թե իր կառավարման հմտությունների, այլ, որ ընդհանուր աշխարհն էր հանգիստ թե՛ տնտեսական, և թե՛ քաղաքական առումով։ Ու եթե համեմատենք էդ թվերի համաշխարհային բարվոք վիճակն ու Հայաստանում արձանագրված տնտեսական ցուցանիշները, կարող է պարզվի, որ իր արածը գրեթե զրոյական է եղել, որովհետև իր կառավարման տարիներին համաշխարհային բարվոք և համեմատաբար հանգիստ վիճակը չօգտագործեց երկիրն ավելի զարգացնելու և հզորացնելու համար։ Նա համաշխարհային այդ համեմատաբար հանգիստ վիճակն օգտագործեց իր և իր շրջապատի բարեկեցությունը գերարագ տեմպով առաջ տանելու համար։ Իսկ թե ինչ եղավ 2009 թվականի համաշխարհային տնտեսական և ֆինանսական ճգնաժամից հետո ու ուր գլորվեց աշխարհը, թերևս բոլորին է հայտնի»։ Աղբյուրը` Մկրտիչ Իսրայելյան |