«Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ձևավորված կայունության շրջանն ավարտվել է». Վարուժան Գեղամյան
![]() 280 Չորեքշաբթի, 05 հունվարի, 2022 թ., 13:48 Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ինչպես որ կանխատեսվել էր բազմիցս, վերջին մեկ տարվա ընթացքում, Եվրասիայում մեծ աշխարհաքաղաքական վերաբաժանման ընթացքում նոր թեժ կետ է ձևավորելու արդեն Միջին Ասիայում։ Արաբական Մերձավոր Արևելք, Ուկրաինա, Բելառուս, Հարավային Կովկաս, իսկ այժմ նաև Ղազախստան, Թուրքմենիստան և այլն։ Նրանք, ովքեր հետևում են մեր մեծ տարածաշրջանի իրադարձություններին մշտապես, ոչ մի զարմանալի և անսպասելի բան չեն գտնի իրենց համար։ Խորհրդային միության փլուզումից հետո ձևավորված կայունության շրջանն ավարտվել է։ Անկայունությունը, մեծածավալ տրանսֆորմացիաները, սոցիալ-մշակութային տեղաշարժերը ներկայի ու ապագայի հիմնական գործոններն են լինելու։ Դրանց անխուսափելի հետևանք է լինելու նաև պետական սահմանների փոփոխությունը, ինչպես արդեն եղել է Սիրիայում, Ուկրաինայում, Հայաստանում։ Այս կոնտեքստում այնքան էլ էական չէ, թե ինչպես կավարտվեն Ղազախստանում մեկնարկած ցույցերը։ Էական է տեսնել միտումը, որը, անկասկած, ազդելու է նաև մեզ ու մեր դաշնակիցների վրա։ Իսկ միտումն ինքնին շատ խոսուն է»։ Աղբյուրը` Վարուժան Գեղամյան |