«Քանի դեռ չենք հասկացել, որ մտնում ենք մեծ տերությունների ոտքի տակ, չենք կարող այս աղետալի վիճակից դուրս գալ»․ Վարդան Հարությունյան
![]() 209 Չորեքշաբթի, 12 հունվարի, 2022 թ., 17:54 ՀԱԿ ակտիվիստ Վարդան Հարությունյանի գրառումը. «Ընդհանրապես, կա մի խաղ, որ պոկեր է կոչվում, ու պոկերում, ինչպես իրական կյանքում, կան խաղացողներ։ Ու էդ խաղացողները բաժանվում են տարբեր Կան խաղացողներ, ովքեր մինիմալ խաղադրույքով են խաղում, և կան խաղացողներ, որոնց խաղադրույքները բարձր են։ Տվյալ դեպքում Հայաստանը պետություն է, որը ցածր խաղադրույք կատարող խաղացող է։ Ու երբ մենք դա չենք գիտակցում ու սկսում ենք բարձր խաղադրույք անող խաղացողների դեմ խաղալ, բնականաբար մեր ռեսուրսները չեն բավարարելու, ու մենք շատ շուտ խաղից դուրս ենք թռչելու։ Կարճ ասած, քանի դեռ մենք չենք հասկացել, որ մենք մտնում ենք մեծ տերությունների ոտքի տակ, մենք չենք կարող այս աղետալի վիճակից դուրս գալ։ Ու մեր վրայով գալու են-անց կենան, իսկ մենք լացենք մեր դարդերը, որոնք այլևս ոչ ոքի հետաքրքիր չեն»։ Աղբյուրը` Վարդան Հարությունյան |