«Ի՞նչ սև կատու է անցել Ձեր և Հայկ Մարությանի միջև»․ հարց՝ Արսեն Թորոսյանին
![]() 208 Երկուշաբթի, 17 հունվարի, 2022 թ., 20:00 «Ի՞նչ սև կատու է անցել ձեր և Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի միջև, և ձեր ոլորտում ի՞նչ խնդիրներ էին առաջացել, որ անհաղթահարելի էր՝ աշխատանքային գործունեության առումով»,- այսօր՝ «Ազատության» «Ֆեյսբուքյան ասուլիս»-ի ժամանակ, քաղաքացիները հարցրել էին ՔՊ-ական պատգամավոր Արսեն Թորոսյանից։ «Այս հարցի մասին առիթ ունեցել եմ անձամբ խոսելու և բացատրելու էն քաղաքագիտական ճշմարտությունները, որոնք հանգեցրին Երևանի նոր քաղաքապետ ընտրելուն․ էստեղ ամենևին Արսեն Թորոսյան-Հայկ Մարության բանավեճ չէր»,- ի պատասխան ասաց Թորոսյանը։ «Շատ պարզ է՝ Երևանի քաղաքապետը քաղաքական պաշտոն է, ընտրվում է քաղաքական ցուցակով՝ քաղաքական ուժի կամ ուժերի դաշինքի կողմից ներկայացնելով, և չի կարող այնպես լինել, որ նա չունենա քաղաքական հենարան։ Փաստացի մեր նախկին քաղաքապետը, անկախ իր անուն-ազգանունից, չուներ քաղաքական հենարան, ինչը ուղղվել է՝ վերադարձնելով քաղաքապետարանի աշխատանքը ճիշտ հուն»,- նշեց նա։ |