«Երբ լսում եմ ԱԺ նիստերը, մտածում եմ՝ չարժեր համաձայնել խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների օրակարգին». Էդմոն Մարուքյան
![]() 469 Հինգշաբթի, 20 հունվարի, 2022 թ., 10:42 «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի գրառումը․ «Երբ լսում եմ այս գումարման ԱԺ նիստերը, մտածում եմ, որ չարժեր համաձայնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների օրակարգին: Սակայն երբ հիշում եմ, թե ինչ անիշխանության էր հասել երկիրը, հասկանում եմ, որ անգամ այս գնով պետք էր ունենալ ընտրություններ՝ հեղաշրջման և արյունահեղության փորձերը կանխելու և օրինական ճանապարհով իշխանություն ձևավորելու համար։ Հիմա ունենք մեր ժողովրդի կողմից ձևավորված խորհրդարան, բայց ամենաշատը բողոքում են այս խորհրդարանից այն ընտրություններով ձևավորողները: Պետք չէ բողոքել, այլ դիմանալ և լսել, թե ինչ են իրար ասում՝ համապատասխան հետևություններ անելով: Չնայած, դա էլ էի կանխատեսել, թե ինչ են իրար ասելու, եթե այսպիսի տեսք ունենա խորհրդարանը»: Աղբյուրը` Էդմոն Մարուքյան |