Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի անդամների ընտրության հարցի քննարկումը վաղը կշարունակվի
![]() 338 Հինգշաբթի, 20 հունվարի, 2022 թ., 18:54 Հայաստանի Ազգային ժողովի հունվարի 20-ի նիստում քննարկվել է Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը։ Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցությունն այս պաշտոնում առաջադրել է երկու թեկնածուի՝ Հակոբ Հակոբյանին և Արթուր Մանուկյանին։ Երկուսն էլ ստացել են Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի աջակցությունը: Հակոբյանի թեկնածությունն արդեն քննարկվել է։ Այժմ խորհրդարանականները պետք է քննարկեն Արթուր Մանուկյանի թեկնածությունը։ Թեկնածուի կենսագրությունը ներկայացրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Թագուհի Ղազարյանը։ Այդուհանդերձ, պատգամավորներին չի հաջողվել պահպանել ժամկետը, ուստի Մանուկյանի թեկնածության քննարկումը կշարունակվի վաղը։ |