«Ո՞նց կարող է ՀՌՀ անդամի թեկնածուն համերաշխ լինել երեկ հնչած ելույթի հետ». Արամ Վարդևանյան
![]() 205 Ուրբաթ, 21 հունվարի, 2022 թ., 15:00 «Խոսվեց լրագրողների մասին, ի վերջո ՀՌՀ-ն նաև ուղղակիորեն առնչություն ունենալու է այդ ոլորտի հետ: ՀՌՀ թեկնածուն զարմանալի հանգամանք նշեց, ասաց՝ լուրերին չի հետևում, նեռվ չունի դրա համար, այդ դեպքում՝ ինչպե՞ս պետք է իր գործունությունն իրականացնի. ինչևէ: Բայց երբ պատգամավորն օգտագործում է այնպիսի բառամթերք ու դա փորձում է ներկայացնել լրագրողների հետ ինչ-որ կոնտեքստում, դա խայտառակություն է»,- հայտարարեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը՝ հավելելով. «Ո՞նց կարող է ՀՌՀ անդամի թեկնածուն համերաշխ լինել երեկ հնչած ելույթի հետ, քննադատական ոչ մի խոսք չասել»: Հիշեցնենք՝ ՔՊ-ն Արթուր Վարդանյանին առաջադրել է ՀՌՀ անդամի թեկնածու: Հիշեցնենք նաև, որ երեկվանից մամուլում ու համացանցում քննարկվում է ՔՊ-ական պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի՝ «նրանք լրագրողներ չեն, նրանք վերբալ մարմնավաճառներ են» արտահայտությունը: |