«Ուկրաինան ՌԴ-ի համար ունի նույն կարևորությունը, ինչ Արցախը ՀՀ-ի համար». Արթուր Ղազինյան
![]() 229 Երկուշաբթի, 31 հունվարի, 2022 թ., 23:24 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանի գրառումը. «Ուկրաինան Ռուսաստանի համար ունի նույն նշանակությունն ու կարևորությունը, ինչ Արցախը Հայաստանի համար: Ռուսաստանն Ուկրաինայի հետ հզոր կայսրություն է, իսկ առանց Ուկրաինայի՝ շատ մեծ պետություն: Ռուսները գիտակցում են սա և որոշում ունեն լինել մեծ կայսրություն և համաշխարհային քաղաքականության ինքնուրույն բևեռ, պայքարում են դրա համար, պատրաստ են զրկանքների ու զոհողությունների՝ հանուն այդ վեհ գաղափարի: Հայաստանն Արցախի հետ ուժեղ պետություն է, իսկ առանց Արցախ՝ պետականատիպ միավոր՝ օտար լծի ու տիրապետության տակ: Գիտակցում ե՞ն սա հայերը՝ չգիտեմ, ցանկանո՞ւմ են լինել ուժեղ պետություն՝ գոնե մինչև այս պահը՝ ՈՉ: Իսկ եթե ազգը հրաժարվում է պետությունից, այն վերցնում են ուրիշները: Իսկ եթե ավելի կոնկրետ, ապա հիմա տեղի է ունենում Հայկական պետականության հանձնման հանդիսավոր արարողություն, որի անունը հանձնողները դրել են ԽԱՂԱՂՈՒԹՅԱՆ ԴԱՐԱՇՐՋԱՆ...»: Աղբյուրը` Արթուր Ղազինյան |