«Որևէ ճնշում կամ զիջում, որևէ գրավոր կամ բանավոր պայմանավորվածություն չի եղել»․ Սերժ Սարգսյան
![]() 280 Երկուշաբթի, 31 հունվարի, 2022 թ., 22:36 «Բացարձակապես որևէ ճնշում կամ որևէ զիջում, որևէ գրավոր կամ բանավոր պայմանավորվածություն չի եղել, և ես դրա մասին խոսել եմ: Երբ որ խոսում էի Ապրիլյան պատերազմի մասին և խոսում էի, որ քննիչ հանձնաժողով կար և այլն, ես շատ բացահայտ ասել եմ, որ պատերազմի դադարեցման մասին ձեռք է բերվել ընդամենը պայմանավորվածություն՝ բանավոր, և նրանք պնդում էին, որ միգուցե ինչ-որ գրավոր փաստաթուղթ կա, ինչ-որ զիջում կա և այլն»,- իր հարցազրույցում՝ անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմը դադարեցնելու, դրանից հետո տեղի ունեցած երկկողմ բանակցություններին, և պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կամ վերջնական կարգավիճակի շուրջ հայկական կողմին որևէ զիջում պարտադրվե՞լ է, հայկական կողմը գնացե՞լ է որևէ զիջման՝ սակարկե՞լ է այդ հարցի շուրջ, ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։