«Վերջին 4 տարում քրեական գործեր քննող որևէ դատավորի անձեռնմխելիությունից զրկելու և կալանավորելու հարց չի եղել»․ Ռ․ Մելիքյան
![]() 210 Հինգշաբթի, 03 փետրվարի, 2022 թ., 20:00 «Դատավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու գործեր նախկինում եղել են, մի մասը որպես քաղաքական հետապնդում է որակվել, մի մասը ոչ հրապարակայն է եղել, բայց վերջին չորս տարում քրեական գործեր քննող որևէ դատավոր չի եղել, որի նկատմամբ ոչ միայն անձեռնմխելիության, այլև կալանավորելու հարց առաջանա»,- հաջակցություն դատավոր Բորիս Բախշիյանի տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ, ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։ «Ակնհայտ է՝ քրեական արարքի մասին խոսք լինել չի կարող․․․ երեսպաշտություն եմ համարում Դատախազության դիրքորոշում առ այն, թե այսքան ժամանակ խոսում ենք, որ կալանքներ շատ են տրվում, տեսեք՝ հիմա նման որոշում է կայացվում, ապա սա այն գործը չէր, որի դեպքում պետք էր նման մոտեցում փոխել»,- ասաց իրավապաշտպանը։ |