«Խորհրդարանի ընդդիմադիր երկու խմբակցությունների ներկայացուցիչները լինելու են դատարանի բակում»․ Սեյրան Օհանյան
Երեքշաբթի, 08 փետրվարի, 2022 թ., 11:54
«Ժողովրդավարական արժեքներ դավանող միջազգային հանրության աչքի առաջ ակնհայտ բռնատիրության ձգտող Հայաստանի իշխանությունների գործողություններով ապօրինի կալանավորվում են համայնքի ղեկավարներ, ավագանու անդամներ, իշխանության անօրինական ցանկությունը չկատարող դատավոր, իշխանության բազմաթիվ քննադատներ»,- այսօր՝ ԱԺ նիստում, հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սեյրան Օհանյանը։
«Մենք դատապարտում ենք իշխանությունների այս ակնհայտ ապօրինի գործողությունները՝ գործող քաղաքապետերի, համայքների ղեկավարների նկատմամբ։ Այս պահին էլ Վերաքննիչ դատարանում քննվում է քաղբանտարկյալ, Գորիսի քաքաղապետ Առուշ Առուշանյանի խափանման միջոցի հարցը: Խորհրդարանի ընդդիմադիր երկու խմբակցությունների ներկայացուցիչները լինելու են դատարանի բակում՝ ի աջակցություն Առուշ Առուշանյանի»,- նշեց նա:
«Կոչ ենք անում մեր հայրենակիցներին մասնակցել այս պայքարին՝ հանուն իրավական ու ժողովրդավարական Հայաստանի»,- հավելեց Օհանյանը։