«Անհրաժեշտություն կա, որ 44-օրյա պատերազմի բոլոր զոհերի անուն-ազգանունները հրապարակվեն»․ Տիգրան Աբրահամյան
![]() 565 Հինգշաբթի, 10 փետրվարի, 2022 թ., 13:06 «Քառօրյա պատերազմի ժամանակ մենք ունեցել ենք 75 զոհ։ Ի տարբերություն 44-օրյա պատերազմի՝ ապրիլյան մարտական գործողությունների զոհերի անուն-ազգանուններն ամբողջությամբ հրապարակված են։ Ներկայում իշխանության տարբեր դեմքեր փորձում են հասկանալ, թե ինչու է տարբեր թվեր շրջանառվում։ Իրականության մեջ այս իշխանության նկատմամբ որևէ վստահություն չկա, նրա տարբեր մարմինների կողմից ներկայացվող տեղեկատվությունը դեռևս այնքան ժամանակ հավաստի չի լինի, քանի զոհերի թիվն ամբողջության մեջ չի հրապարակվել»,- այսօր՝ ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։ «Անհրաժեշտություն կա, որ 44-օրյա պատերազմի բոլոր զոհերի անուն-ազգանունները հրապարակվեն, որոնք իրենց հետևից կարող են փակել այն բոլոր թեմաները, որոնք առաջացել են»,- ընդգծեց Աբրահամյանը։ |