«Հայաստան» դաշինքում մի քանի սցենար են քննարկում. «Հրապարակ»
![]() 334 Ուրբաթ, 11 փետրվարի, 2022 թ., 09:36 «Հրապարակ»-ը գրում է. «Հայաստան» դաշինքում հասկանում են, որ գնալով իրենց վարկանիշը իշխանությունից ոչ պակաս անկում է ապրում, ու տարբեր գործիքակազմերի կիրառման վերաբերյալ պարբերաբար քննարկումներ են ունենում՝ փողոցային պայքարը թեժացնելու և խորհրդարանական աշխատանքին զուգահեռ տանելուց մինչև մանդատները վայր դնելը: Որքան էլ տարակուսելի է, սակայն վերջին այդպիսի քննարկումներից մեկի ընթացքում պարզ է դարձել, որ դաշինքում մեծամասնություն են կազմում այն պատգամավորները, որոնք դեմ են մանդատները վայր դնելուն, թեպետ ընտրությունների հաջորդ օրը քննարկվել և համաձայնություն է տրվել, որ ինչ-որ պահի քննարկելու են այս հնարավորությունը: Դաշինքի ներկայացուցիչները շարունակում են մարզային այցերը, չի բացառվում, որ առաջիկա ամիսներին ռեստարտի համար փողոցային ակցիաների շարք սկսեն»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |