«Սա լրջագույն ազգային անվտանգության խնդիր է Վրաստանի պես թույլ պետության համար»․ Ա․ Այվազյան
![]() 564 Շաբաթ, 12 փետրվարի, 2022 թ., 22:06 Մատենադարանի ավագ գիտաշխատող Արմեն Այվազյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Մեր դավաճաններն ու հիմարները երազում են Թուրքիայի հետ «բարիդրացիական հարաբերություններ» հաստատելու մասին, իսկ այդ ընթացքում Թուրքիան կրոնական ու գաղափարական հարձակում է իրականացնում իր դաշնակից Վրաստանում։ Թուրքական պետության հատկացրած մեծ գումարներով եռանդուն աշխատանք է տարվում ադրբեջանցի շիաներին ծայրահեղ սուննիական ուղղության՝ սալաֆիականության հետևորդ դարձնելու ուղղությամբ։ Սալաֆականները մեծ թիվ են սկսել կազմել Մառնեուլիի, Գարդաբանիի, Բոլնիսի և Դմանիսի շրջաններում։ Սուննի բոլոր իմամներն իրենց աշխատավարձն ստանում են Անկարայից։ Թուրքական հատուկ ծառայությունների այսպիսի գործունեությունը լարվածություն է առաջացնում Վրաստանի շիաների և սուննիների միջև։ Սա լրջագույն ազգային անվտանգության խնդիր է Վրաստանի պես թույլ պետության համար։ Մառնեուլիի բնակիչներից ոմանք արդեն իսկ իրենց մասնակցությունն են բերել սիրիական հակամարտության մեջ։ Նկատվում են նաև նրանց կապերը Դաղստանի ծայրահեղականների հետ։ Աղբյուրը` Արմեն Այվազյան |