«Որոշ անձինք հարձակումների շարք են սկսել Մխիթար Զաքարյանի նկատմամբ». Վահե Հակոբյան
![]() 352 Երկուշաբթի, 14 փետրվարի, 2022 թ., 17:42 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանը հայտարարություն է տարածել. «Վերջին օրերին որոշ անձինք, մեկը մյուսին շարունակելով, հարձակումների շարք են սկսել Մխիթար Զաքարյանի նկատմամբ։ Մի կողմ դնելով այն հանգամանքը, որ Մխիթար Զաքարյանը մեր գործընկերն է, և միասին երկար տարիների ճանապարհ ենք անցել, ես ուզում եմ հիշեցնել նաև, որ Զաքարյանն այն անձն է, որը պատերազմ է անցել, մասնակցել է ռազմական գործողություններին, վիրավորվել և վտանգել կյանքը՝ հանուն մեր բոլորի հայրենիքի։ Զաքարյանն այն անձն է, որը հալածվել է ու շարունակում է հալածվել այսօրվա իշխանությունների կողմից՝ իր քաղաքական հայացքների համար: Նա ազատորեն արտահայտում է իր տեսակետներն ու մոտեցումներն այսօր և ազատ է եղել դրանք արտահայտելու հարցում նաև մեր դաշինքի անդամ դառնալուց առաջ։ Աղբյուրը` Վահե Հակոբյան |