«Մեզ չի հաջողվի խուսափել այս ահռելի վերադասավորումներից»․ Արման Աբովյան
Երեքշաբթի, 15 փետրվարի, 2022 թ., 23:24
ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Աբովյանը գրում է. «Ինձ մոտ տպավորություն է, որ մենք պարզապես չենք հասկանում գլոբալ փոխոխությունների կարևորությունը Հայաստանի և Արցախի հետագա ճակատագրի համար։
Տեսեք, ակնհայտ է, որ այն աննախադեպ լարվածությունը (կամ լարվածության տպավորությունը), որը մենք տեսնում ենք ԱՄՆ/ՆԱՏՕ/Ուկրաինա VS Ռուսաստան+սաթելիթներ/ Չինաստանի միջև իրականում նոր սահմանագծերի ձևավորման ակտիվ գործընթաց է։
Ակնկալվող ռազմական բախումը ռուսների և պայմանական արևմուտքի միջև բերելու է աննախադեպ հետևանքների ամբողջ եվրասիական և եվրոպական տարածաշրջանում։
Ուզենք, թե չուզենք, մեզ չի հաջողվի խուսափել այս ահռելի վերադասավորումներից։
Եվ այս պարագայում պետք է հաշվի առնել նաև այն հանգամանքը, որ գալիս է Թուրքիայի՝ ռուսների հետ «խաղեր տալու» ժամանակի վերջը և թուրքերը ըստ էության փորձելու են օգտագործելով իրավիճակը ակտիվ ռազմադիվանագիտական առումով ամրապնդվել ռուսական ազդեցության ավանդական գոտիներում։
Իհարկե, խոսքը առավելապես վերաբերում է հայաստանյան և արցախյան ուղղություններին, էնտեղ թուրքերը կաշխատեն ադրբեջանցիների ձեռքերով լարվածություն գեներացնել, քանզի թուրքերի համար շատ լավ շանս է այս ամենը, որ իրենք ի վերջո այս կամ այլ ձևաչափով կտրուկ ավելացնեն իրենց ռազմական ներկայությունը (Շուշիի համաձայնագիրը վկա) Արցախում և ճնշումը մեր վրա Սյունիք+Տավուշ +Վարդենիս ուղղությամբ։
Պատրա՞ստ ենք մենք, որպես պետություն այս չափազանց վտանգավոր գործընթացներին դիմակայելու։
Կարծում եմ, որ դատելով թուրքահաճո «խաղաղության դարաշրջանի» շուրջ իշխանական թևի տրնգիներից, կարելի է դատել որ՝ ոչ, պատրաստ չենք և նույնիսկ չենք էլ պատրաստվում հետագա վատ զարգացումներին»։