«Ո՞վ է կանգնած այս իշխանության մեջքին ու թելադրում՝ ինչ, երբ անել». Սևակ Հակոբյան
![]() 261 Երեքշաբթի, 22 փետրվարի, 2022 թ., 15:36 Yerevan.today կայքի խմբագիր Սևակ Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «2018թ․ Հայաստանում տեղի է ունենում իշխանազավթում, իշխանության են գալիս «ոչ ղարաբաղցիներ» Անմիջապես քրեական գործ է հարուցվում և կալանքի տարվում Ղարաբաղն ազատագրած նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 2019թ․ «ոչ ղարաբաղցի» իշխանություններին մեղադրում են շուտով Ղարաբաղը հանձնելու մեջ, հակադարձումը՝ «էդ դուք էիք հանձնում, Արցախը Հայաստան է» Ռոբերտ Քոչարյանը բանտարկված է 2020թ․ «ոչ ղարաբաղցի» իշխանությունը պատերազմում պարտվում է՝ Արցախի 75% հանձնելով Ադրբեջանին, 5 հազար զոհ տալով 2021թ․ ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումներն անարգել մտնում են արդեն Հայաստանի տարածք, խորանում 45 կիլոմետր, փակում են ռազմավարական ճանապարհներ, դնում պոստեր «Ոչ ղարաբաղցի» իշխանությունները խոսում են Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարևանություն անելու մասին 2022թ․ ադրբեջանցիներ են գալիս Երևան, նրանց ընդունում են բարձր մակարդակով, մասնակցում են նիստերի, ճաշում են ՔՊ-ական իշխանության ներկայացուցիչների հետ Քոչարյանի ղեկավարած քաղաքական ուժի պատգամավորներն ԱԺ-ում առաջարկ են անում՝ թուրք-ադրբեջանական հակահայ հռչակագրին հակառակ հայտարարություն ընդունել, ՔՊ-ն դեմ է Ռոբերտ Քոչարյանի դատերը շարունակվում են Հայաստանում, հետախուզում է հայտարարում արդեն Ադրբեջանը՝ Արցախը 90-ականններին ազատագրելու համար Աղբյուրը` Սևակ Հակոբյան |