Եթե որոշումն ընդունվի, պաշտոնյաներն այլևս չեն կարողանա թաքցնել իրենց շվայտ ծախսերը. «Հրապարակ»
![]() 215 Հինգշաբթի, 24 փետրվարի, 2022 թ., 10:18 «Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանը, որ իշխանության գալով խոստանում էր բաց ու թափանցիկ լինել հանրության համար, անգամ վարչապետական խոհանոցը, սառնարանն ու լողասենյակը չէր թաքցնում ժողովրդից, օրենքում կատարված փոփոխություններով գտավ իր և ընտանիքի ճոխ ծախսերը թաքցնելու ճանապարհը։ Հղում անելով «Գնումների մասին» օրենքին՝ ցանկացած ծախս ներկայացնում են իբրև պետական գաղտնիք։ Խորհրդարանական ընդդիմությունը «Գնումների մասին» օրենքի համապատասխան դրույթի սահմանադրականության վերաբերյալ հայց է ներկայացրել ՍԴ։ Երեկ ՍԴ-ն այն վարույթ է ընդունել, քննությունը նշանակել են հունիսին։ Եթե բարձր դատարանը բավարարի ընդդիմության հայցը, ապա հեղափոխական թվացյալ համեստ պաշտոնյաներն այլևս չեն կարողանա թաքցնել իրենց ցոփ ու շվայտ գնումներն ու ծախսերը»: Ամբողջական հոդվածը՝ թերթի համարում: |