Ֆրանսիան, առավել քան երբևէ, Հայաստանի կողքին է. Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղար
Հինգշաբթի, 24 փետրվարի, 2022 թ., 21:24
Ֆրանսիայի նախագահի հովանու ներքո մոտ ապագայում Փարիզում անց է կացվելու հայ-ֆրանսիական համաժողով, որը նոր հեռանկարներ կբացի հայ երիտասարդության առջև և կնպաստի հայ-ֆրանսիական երկկողմ կապերի ամրապնդմանը։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Հայաստան-Ֆրանսիա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառման ընթացքում տեղեկացրել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանը՝ շնորհավորելով երկու երկրներին կարևոր տարեդարձի կապակցությամբ։
«Արդեն երեսուն տարի է՝ Ֆրանսիան, առավել քան երբևէ, Հայաստանի կողքին է՝օգնելով նրան վերականգնվել և նայել դեպի ապագա։ Սա ուրախության մի պահ է։ Կեցցե՛ ֆրանս-հայկական բարեկամությունը։ Եվ ի գործ դեպի գալիք 30 տարիներ», - ասել է ֆրանսիացի դիվանագետը։
Լըմուանը նաև տեղեկացրել է, որ ֆրանսիական կողմը ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ստորագրել է տնտեսական համագործակցության մի հավակնոտ ճանապարհային քարտեզ, և շուտով Ֆրանսիայի նախագահի բարձր հովանու ներքո Փարիզում անց կկացվի ֆրանսիական և հայ քաղաքացիական հասարակությունների համագործակցության՝ «Հավակնություններ. Ֆրանսիա-Հայաստան» խորագիրը կրող ֆորումը։
«Այն կմիավորի երկկողմ հարաբերությունների հիմնական դերակատարներին և համոզված եմ՝ թույլ կտա ի հայտ բերել նոր գաղափարներ և նոր նախագծեր։ Ֆորումի նպատակն է հեռանկար բացել հայ երիտասարդության առջև և ավելի ամրապնդել մեր երկու երկրների միջև կապերը», - հավելել է Ժան-Բատիստ Լըմուանը։