«Ի՞նչ են անում Արցախում տեղակայված ռուսական զինված ուժերը»․ Կ․ Հեքիմյան
Շաբաթ, 26 փետրվարի, 2022 թ., 17:38
«Քաղաքացու իրավունքների պաշտպան» Կարեն Հեքիմյանի գրառումը. «Շուրջ երկու օր է, ինչ ադրբեջանցիները հայ գյուղացիներից պահանջում են լքել Արցախի Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղը։
Ի՞նչ անել:
1. Դիմել միջազգային հանրությա՞նը: Այսինքն, նրանց ում առավոտից երեկո քլնգում ենք (միգուցե՝ տեղին), «սորոսական» և «անգլոսաքս» ենք անվանում և ուրախանում վերջիններիս՝ Ուկրաինայում թվացյալ պարտություններով: Արդյո՞ք դա բարոյական է: Դրանից բացի՝ արդյո՞ք նրանք անվերապահ և առանց նախապայմանների կօգնեն մեզ:
2. Դիմել ՀԱՊԿ-ի՞ն: Վստահ եմ, որ Տաջիկստանը, Ղազախստանը, Բելառուսը և Ղրղզստանը թքած ունեն Խրամորթի վրա: Դրանից բացի՝ Հայաստանը դեռ չգիտի այն ճիշտ կետը, որով պետք է ՀԱՊԿ-ին դիմել:
3. Դիմել Ռուսաստանի՞ն: Սակայն, ինչո՞ւ դիմել, երբ Ռուսաստանի զինված ուժերը շուրջ 1.5 տարի գտնվում են Խրամորթում: Այսինքն, անիմաստ է դիմել մեկին, ում աչքի առաջ ադրբեջանցիները հայ գյուղացիներից պահանջում են լքել գյուղը:
4. Պաշտպանվել սեփական ուժերո՞վ: Այդ դեպքում, ի՞նչ են անում Արցախում տեղակայված ռուսական զինված ուժերը: Դրանից բացի՝ սեփական ուժերով ադրբեջանցիներին դիմադրելը հակասում է հայաստանյան իշխանությունների՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ խաղաղության հաստատման քաղաքականությանը:
Կարծում եմ, որ ամեն ինչ ասացի: Մնում է կամ հանձնել գյուղը, կամ էլ դիմել Լուգանդոնին, որի անկախությունն Արցախը վերջերս միակողմանի ճանաչեց:
Ի՞նչ ասեմ: Այսպես է կործանվում Հայրենիքս»: