«Միայնակ մնացած Հայաստանի ղեկավարները՝ նստած սպասում են, թե իրենց ինչ են հրահանգելու»․ Ա․ Ղազարյան
Կիրակի, 27 փետրվարի, 2022 թ., 03:06
Ծրագրավորող, մաթեմատիկոս Արթուր Ղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Շուտվանից չէի անցել ադրբեջանական օգտատերերի էջերով ու ադրբեջանական լրատվականներով։ Ամբողջապես սատարում են ուկրաինացիներին, ի տարբերություն հայկական օգտատերերի, որոնք այս հարցը ևս օգտագործում են տարանջատվելու ու միմյանց հետ վիճելու համար։ Ալիևը զանգել է Զելենսկուն, առաջարկել է իր և Թուրքիայի միջնորդությունը, օգնություն պարունակող ինքնաթիռը տեղափոխել է մարդասիրական բեռներ։ Ուկրաինայում ադրբեջանական Սոկարը իր բենզալցակայաններից անվճար բենզին է լիցքավորում բժշկական և արտակարգ իրավիճակների ծառայության մեքենաներին։
Չմոռանանք որ ԳՈՒԱՄ-ի քառյակը՝ Վրաստան, Ուկրաինա, Ադրբեջան և Մոլդովա կազմով ահագին միացյալ օրակարգեր ունեին և ունեն։ Ի տարբերություն միայնակ մնացած Հայաստանի, որի ղեկավարները նստած սպասում են թե իրենց ինչ են հրահանգելու, որ ասեն կամ անեն»։