«Ռուսաստանը՝ իր վարած պրոպագանդայի զոհ». Արման Վարդանյան
![]() 249 Հինգշաբթի, 10 մարտի, 2022 թ., 00:18 Ռեժիսոր Արման Վարդանյանի գրառումը. «Ռուսաստանը՝ իր վարած պրոպագանդայի զոհ, անգամ այդ պրոպագանդիստները, որոնք հավատացել էին իրենց ասածին, շոկի մեջ են։ Նույն իրավիճակում են, ինչը մեր մոտ էր, երբ պարզվեց՝ պարտվում ենք։ Սա Սովետական ագիտպրոպի պարտություն է, որի ժառանգորդներն են Ռուսաստանը և Հայաստանը։ Երգ ու պարով, պաթեթիկ խոսքերով ինքնախաբեությամբ են զբաղվել և խաբել են մնացածին, որ բանակում լավ զենքեր կան, որ բանակը ժամանակակից է, սպաները բացարձակ գործի գիտակ և հեղինակություններ են, իսկ գեներալները՝ աստվածներ, «Իսկանդերներ»-ը պատերազմի հաղթելու գրավական են։ Գնացեք հանգիստ քնեք։ Հիմա ողբում են, ինչպես մենք։ Ուզեք, թե չուզենք՝ սա է իրականությունը, կարող եք փակել ձեր աչքերը և հրճվանքով հիշել ռուսական բանակի շքերթները, բայց չի օգնի։ Սթա՛փ եղեք. վերջացավ»։ Աղբյուրը` Արման Վարդանյան |