Goldman Sachs-ը մտադիր է լքել Ռուսաստանը
Goldman Sachs Group (SPB: GS) Inc. դադարեցնում է իր բիզնեսը Ռուսաստանում «կարգավորման և լիցենզավորման պահանջներին համապատասխան»,- մեջբերում է Bloomberg-ը բանկի հայտարարությունը:
Goldman Sachs-ը Ուոլ Սթրիթի առաջատար բանկերից առաջինն էր, որը հայտարարեց Ռուսաստանում իր գործունեությունը դադարեցնելու պլանների մասին:
Ռուսաստանը առանցքային շուկա չէ աշխարհի խոշորագույն բանկերից մեկի համար։ Goldman Sachs-ի վարկային պորտֆելը Ռուսաստանի Դաշնությունում 2021 թվականի վերջին կազմել է մոտ 650 մլն դոլար, բանկի հիմնական վարկառուները պետության հետ կապ չունեցող իրավաբանական անձինք են։ Մարտի սկզբին Goldman Sachs-ը սկսել էր Դուբայ տեղափոխել Մոսկվայի գրասենյակի աշխատակիցներից մի քանիսին։
Goldman Sachs-ի դուստր ձեռնարկությունը՝ ՍՊԸ Goldman Sachs Bank-ը, գործում է Ռուսաստանում 2009 թվականի հունվարից։ Լիցենզիայի համաձայն՝ բանկը չի աշխատում ֆիզիկական անձանց հետ։