«Տնայնագործական կառավարմանը գուցե վե՞րջ տաք». Արմենուհի Վարդանյան
![]() 293 Երկուշաբթի, 14 մարտի, 2022 թ., 17:48 Լրագրող Արմենուհի Վարդանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Տնայնագործական կառավարմանը գուցե վե՞րջ տաք... մեղմ ասած՝ սիրուն չէ, իսկ իրականում նողկալի է: Մոտ 4 ամիս Շիրակի մարզպետի պաշտոնն զբաղեցնող Նազելի Բաղդասարյանը հասցրել է՝ Ավագանու անդամ դարձած եղբոր կնոջը դարձնել Գյումրիի քաղաքապետարանում ծրագրերի և արտաքին կապերի բաժնի պետ (ժ/պ), Քավորին նշանակել Շիրակի փոխմարզպետ, Ազգականուհուն՝ Է. Մատտեի անվան պոլիկլինիկայի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար... Վստահ եմ՝ ցանկը շարունակելի է... Հ. Գ Այսպես է լինում, երբ հեղափոխական արժեքները «բռնաբարվում են», երբ գաղափարներով այդ արժեքներից կիլոմետրերով հեռու գտնվող մարդիկ ճիշտ տեղում և ճիշտ ժամանակին են հայտնվում, որովհետև ճկուն են, ճկվող են...Պարզ ասած՝ հարմար դիրքավորվող են... Իսկ թե ինչ է լինում դրանից հետո, 18+-ի ժանրից է»: Աղբյուրը` Արմենուհի Վարդանյան |