«Ալիևն ուզում է տագնապի մեջ պահել մեր ժողովրդին և դրա ազդեցությամբ ինչ-որ բաներ պոկել»․ Արամ Սարգսյան
![]() 337 Երկուշաբթի, 14 մարտի, 2022 թ., 22:48 «Այն, ինչ տեղի է ունենում Արցախում, որոշակի ենթատեքստ ունի՝ այդ խնդիրներն առաջին հերթին պետք է լուծեին ռուս խաղաղապահները։ Եթե հինգ օր է, նրանք իրենց հետևակի մեքենաներով չեն գնում այդ վայրը, որը չեզոք է, ու չեն ապահովում, որ գազամուղը վերանորոգվի, դա նշանակում է, իրենք չեն ուզում, որ այն վերանորոգվի»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասել է «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով անցած շաբաթվա ընթացքում Արցախի շուրջ Ադրբեջանի ստեղծած լարվածությանը։ Ա․ Սարգսյանի կարծիքով՝ այս փուլում Ադրբեջանը չի գնա լայնածավալ պատերազմի․ «Այդ պատերազմի ժամանակ հարցականի տակ կդրվի ռուսական պետության վարկանիշը։ Պարզապես Իլհամ Ալիևը լարվածությունը խորացնելով՝ լուծում է մի խնդիր․ ուզում է տագնապի մեջ պահել մեր ժողովրդին և դրա ազդեցությամբ ինչ-որ բաներ պոկել»,- նշել է Արամ Սարգսյանը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։ |