«Արզաքանցյան Տիգրանն ու «արտախորհրդարանականները» Փաշինյան Նիկոլի հայելային պատկերն են»․ Կ․ Հեքիմյան
Ուրբաթ, 18 մարտի, 2022 թ., 00:48
«Քաղաքացու իրավունքների պաշտպան» Կարեն Հեքիմյանի գրառումը. «Ուրեմն, 2021թ․ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու համար, Արզաքանցյան Տիգրանը Ռուսաստանի ինչ-որ բուհի կեղծ տեղեկանք է ներկայացրել, իբր վերջին 4 տարիների ընթացքում սովորել է այդ բուհում:
Դե, իսկ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանն Արզաքանցյան Տիգրանին մեղավոր ճանաչեց կեղծ փաստաթուղթ օգտագործելու համար և նշանակեց 350.000 դրամ տուգանք: Վերջինս ընդունեց իր մեղքն ու ասաց, որ զղջում է իր արածի համար:
Այսինքն՝ Արզաքանցյան Տիգրանն ի սկզբանե գիտակցել է, որ մեղավոր է, սակայն զղջացել է միայն հանցանքը բացահայտելու պահին: Արդյո՞ք դա զղջալ է համարվում: Եթե Արզաքանցյան Տիգրանը շարքային գողական լիներ, ապա ինչ-որ տեղ կհասկանայի, սակայն վերջինս պատրաստվում էր պատգամավոր դառնալ: Իսկ, եթե դառնա՞ր: Կամ՝ ով ասաց, որ մնացած պատգամավորները նմանօրինակ արարք չեն իրականացրել: Ինչպե՞ս հավատամ:
Խնդիրն ունի մեկ այլ կողմ ևս: Արզաքանցյան Տիգրանը Փաշինյան Նիկոլի կողմից պարբերաբար անցկացվող «արտախորհրդարանական ուժերի» հավաքույթների մշտական մասնակից է: Ընդ որում, սկզբից վերջինս ներկայանում էր Դեմոկրատական, այնուհետև՝ «Ալյանս» կուսակցությունների անունից: Այժմ ինքն իրեն է ներկայացնում:
Գիտի՞ արդյոք Փաշինյան Նիկոլը կեղծ փաստաթղթի, դատարանի վճռի և զղջանքի մասին: Իհարկե, գիտի:
Կշարունակի՞ արդյոք Արզաքանցյան Տիգրանը մասնակցել Փաշինյան Նիկոլի «արտախորհրդարանականների» հավաքույթներին: Իհարկե, կշարունակի:
Գիտե՞ք ինչու: Որովհետև, Արզաքանցյան Տիգրանն ու «արտախորհրդարանականները» Փաշինյան Նիկոլի հայելային պատկերն են: Նրանք իրար անհրաժեշտ են»: