Վանաձորի համայնքապետարանի աշխատակազմը հրաժարվում է իրականացնել օրենքով սահմանված իր պարտականությունները. հայտարարություն
![]() 274 Հինգշաբթի, 17 մարտի, 2022 թ., 21:12 «Մամիկոն Ասլանյան» կուսակցությունների դաշինքը հայտարարություն է տարածել․ ««Մամիկոն Ասլանյան» կուսակցությունների դաշինքի հրավիրած ավագանու արտահերթ նիստի մասին Վանաձորի համայնքապետարան ուղարկված գրությանն ի պատասխան համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Հակոբյանը հայտնել է, որ 24.01.22թ. Վանաձոր համայնքի ավագանու 11 անդամների նախաձեռնությամբ գումարվել է արտահերթ նիստ: 25.01.22 թ.-ին Վանաձորի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի ԺՊ-ն ՀՀ Լոռու մարզպետարանի միջնորդությամբ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների և ՀՀ արդարադատության նախարարություններին է դիմել պարզաբանում ստանալու նպատակով՝ արդյոք Վանաձոր համայնքի ավագանու կողմից արտահերթ նիստ հրավիրելը իրավազոր է, թե ոչ: Միևնույն ժամանակ ՀՀ արդարադատության նախարարությունից ստացվել է պատասխան, որ հստակ կարգավորված չէ մինչև առաջին նիստի գումարումը միավորված համայնքների նորընտիր ավագանու կողմից արտահերթ նիստ գումարելու հնարավորությունը: ![]() Աղբյուրը` «Մամիկոն Ասլանյան» դաշինք |