«Մարդկանց գժի տեղ դնելու նուրբ արվեստի 50 երանգները». Արման Աբովյան
Ուրբաթ, 18 մարտի, 2022 թ., 14:06
ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Աբովյանի գրառումը. «Հայաստանի հանրային տիրույթում մենք կրկին ականատես ենք լինում իշխանական «թևի» մանիպուլյացիոն աճպարարություն փառատոնի, որը ես կանվանեի «մարդկանց գժի տեղ դնելու նուրբ արվեստի 50 երանգները»։
Իշխանությունը փորձելով արդարացնել իր թրքահաճո և ադրբեջանամետ քաղականությունը՝ կրկին մանիպուլյացնում է անցյալում տեղի ունեցած տարատեսակ քաղաքական գործընթացները, օրինակ՝ պնդելով, թե իբր Հայաստանը ԱՊՀ երկրների կազմ անդամակցելու ժամանակ ընդունել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Լո՞ւրջ:
Տպավորություն է, որ իրենք մարդկանց լրիվ ապուշի տեղ են դրել։
Իսկ հիմա ուշադրություն. բա որ Հայաստանն ընդունել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բա ինչո՞ւ է Ադրբեջանն իրեն մեջտեղից «ճղում», որ որքան հնարավոր է շուտ իրավաբանորեն ամրագրվի, որ Հայաստանն ընդունում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը...կամ ներողություն, բա որ Հայաստանն ընդունել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բա ինչի՞ մասին է բանակցել Հայաստանն ադրբեջանցիների հետ Մինսկի խմբի ֆորմատի ներքո շուրջ 30 տարի։
Հասկանալի է, որ այս կարգի գերպրիմիտիվ մանիպուլյացիներին կարող են հավատալ միայն տարրական տրամաբանության հետ լուրջ խնդիրներ ունեցող մարդիկ։
Կամ ...նկատել եք, թե ինչպես են իշխանությունները կամաց-կամաց նախապատրաստում հանրությանը այն մտքին, որ ՊԱՏՐԱՍՏ ԵՆ ադրբեջանցի ոսոխի հետ քննարկել Արցախի կարգավիճակի հարցը նաև ենթադրաբար Ադրբեջանի կազմում։
Եթե կասկածում եք իրենց իրական ադրբեջանամետ նպատակների տրամաբանությանը, ապա պարզապես հարցրեք-Դիտարկո՞ւմ են իրենք արդյոք տարբերակներ, երբ Արցախը կլինի իրավական և քաղաքական առումով ինչ-որ մի ձևաչափով Ադրբեջանի մաս։
Ուղակի հարցրեք և ձեզ ամեն ինչ պարզ կդառնա։
Իսկ եթե ավելի լուրջ, ապա երբեք, երբեք, երբեք թույլ չտաք որ ձեզ դնեն անգրագետ և պրիմիտիվ բիոզանգվածի տեղ, սա, ի վերջո, ինքնահարգանքի խնդիր է»։