«Հետայսու ինձ հետ շփումներում ձեզ իրավունք չվերապահեք բաներ հիշեցնել». Միրզոյանը՝ Գրիգորյանին
![]() 552 Երկուշաբթի, 21 մարտի, 2022 թ., 16:36 «Ես Ձեզ խորհուրդ կտայի հետայսու ինձ հետ շփումներում իրավունք չվերապահել հիշեցնել բաներ, անել գնահատականներ, որովհետև ձեզնից ոչ պակաս մենք ենք հետևում իրադարձություններին»,- դիմելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանին՝ ասաց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը: «Ինձ խորհուրդներ տալու կարիք չկա: Ես իմ հարցը ձևակերպում եմ այնպես՝ ինչպես հարկ եմ համարում, դուք էլ պատասխանեք այն՝ ինչ հարմար եք գտնում»,- արձագանքեց Աննա Գրիգորյանը: Գրիգորյանն ավելի վաղ խոսելով Թուրքիայի, Միրզոյան-Չավուշօղլու հանդիպման մասին՝ ասել էր. «Այդքան ջերմ վերաբերմունքը որոշակի ներվ ու զգայունություն է պարունակում մեր հասարակությունում ու կարելի էր ավելի այլ կերպ դրսևորվել բանակցությունների ընթացքում»: Նա հարց էր ուղղել նաև Արցախի կարգավիճակի ու սահմանազատման և սահմանագծման մասին: |