«Հայաստանը գեոպոլիտիկ դռների արանքում մնալու վտանգ ունի». Սոս Հակոբյան
![]() 319 Ուրբաթ, 08 ապրիլի, 2022 թ., 18:54 «Հայրենիք» կուսակցության մամուլի քարտուղար Սոս Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սերգեյ Լավրովը, Միրզոյանի հետ մամուլի ասուլիսի ընթացքում, մի քանի անգամ հստակորեն նշեց Արևմուտք-Ռուսաստան հակասությունները, այդ թվում՝ վերջին բրուսելյան հայտարարությամբ արտահայտված: Վերջինս կարևորեց նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ կասկածի տակ դնելով նույն թեմայով ձեռք բերված բրյուսելյան պայմանավորվածությունների նպատակահարմարությունը: Հայտնեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մյուս երկու երկրները հրաժարվել են ՌԴ մասնակցությամբ մասնակցել ձևաչափին, ինչն իր գնահատմամբ արվում է տվյալ դեպքում ի հաշիվ պաշտոնական Երևանի շահերի: Զարգացրեց դելիմիտացիա-դեմարկացիայի գործընթացում ՌԴ մասնակցության անհրաժեշտությունը՝ ասելով, որ ՌԴ ՊՆ-ում գտնվող քարտեզները Ռուսաստանի մասնակցության կողմից խոսող միակ պատճառը չեն. նշվեց նույն տարածքում դարերով ապրելու հանգամանքը՝ որպես միջնորդական առաքելության արդյունավետության գրավական, և այլն... Գրածիս իմաստը կայանում է նրանում, որ այս իշխանությունների գործողությունների արդյունքում Հայաստանն ունի վտանգ ուղղակի մնալ ձախից և աջից փակվող գեոպոլիտիկ դռների արանքում...»: Աղբյուրը` Սոս Հակոբյան |