«Հայաստանը դրական է արձագանքել հարաբերությունների կարգավորման 5 հիմնարար սկզբունքներին». Ալիև
![]() 405 Երեքշաբթի, 12 ապրիլի, 2022 թ., 21:42 Տարածաշրջանային հարթակի երկրորդ հանդիպումը «3+3» ձևաչափով (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, Թուրքիա, Ռուսաստան և Իրան) տեղի կունենա մոտ ապագայում, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Առաջին հանդիպումը կայացել է 2021թ. դեկտեմբերին՝ փոխարտգործնախարարների մակարդակով: «Մենք պլաններ ունենք 3+3 ձևաչափով երկրորդ հանդիպման օրակարգի համար, հանդիպումը պետք է կայանա մոտ ապագայում, պետք չէ ժամանակ կորցնել»,- երեքշաբթի ասել է Ալիևը՝ այս տարվա առաջին եռամսյակի արդյունքներին նվիրված հանդիպման ժամանակ։ Նա նշել է, որ այս հարթակի շրջանակներում անհրաժեշտ է հասնել կոնկրետ արդյունքների, այլապես, ըստ Ալիևի, այն կկորցնի իր նշանակությունը։ Նա հայտարարել է, որ այժմ գլխավոր խնդիրը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորումն է: Ալիևի խոսքով՝ Հայաստանը դրական է արձագանքել հարաբերությունների կարգավորման հինգ հիմնարար սկզբունքներին։ |