Ի շահ թշնամու՝ խաչ քաշեց երեսնամյա ազգային-ազատագրական պայքարի վրա. «Ժառանգություն»
![]() 210 Հինգշաբթի, 14 ապրիլի, 2022 թ., 12:24 «Ժառանգություն» կուսակցության հայտարարությունը․ «Ավագ շաբաթվա իր հրապարակային, հակահոգևոր «խոստովանությամբ» նա չինքնամաքրվեց, խաղաղարար չդարձավ՝ ո՛չ արտաքին, ո՛չ էլ ներքին կյանքում: Հերթական անգամ նա ստորադասեց ճշմարտությունը սեփական Կարևորություն չտալու համար նրա՝ բառախաղ հիշեցնող մեղսագործ կամ անմեղսունակ արտահայտություններին, պարզապես արձանագրենք, որ մի հատիկ ելույթով նա, ի շահ թշնամու, խաչ քաշեց մի ողջ ազգի երեսնամյա ազգային-ազատագրական, իրավական պայքարի վրա, խեղաթյուրեց, ոչնչացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բուն մանդատը՝ ցուցաբերելով պետական պաշտոնյային անվայել վարքագիծ և դիվանագիտական ու բանակցային արվեստի էական թերիմացություն: Խոսեց Հայաստանի ու Արցախի տարածքները բռնազավթած պետությունների, ինչպեսև վերացական, անձև միջազգային հանրությունների անունից, բայց ոչ երբեք՝ հայոց ազգային շահի դիրքերից։ Մարդ, որն իր միակ մեղքը համարում է հայրենի (կամ, միգուցե, իր համար ոչ հայրենի) հող չհանձնած լինելը, չի կարող Հայաստանի վարչապետ հանդիսանալ, չի կարող մաքուր սրտով, «Աստծո որդի»-ն շուրթերին 3.800 Նրա բերած խաղաղության դարաշրջանը, իշխանավարման ամեն մի ավելորդ օրը հանգեցնելու են նոր զոհերի, տարածքային նոր կորուստների՝ լինի միանձնյա «de jure» որոշմամբ թե թշնամու զավթմամբ, Արցախի հայաթափման, ի վերջո՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության լիակատար կորստյան։ Կենարար փոփոխությունը պետք է կատարվի Երևանում, ոչ թե Մոսկվայում, Բրյուսելում, Վաշինգթոնում կամ Խաչելությանը հետևում է Հարությունը։ Պիտի արժանի լինենք»։ |