«Վաշինգթոնն ու Փարիզը փաստացի կաթվածահար արեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքը». Զախարովա
ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան պատրաստակամության ազդանշաններ չեն ուղարկել՝ վերսկսելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ, ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք նման ազդանշաններ չենք ստացել, չենք էլ սպասում»,- ասվում է գործակալության կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։ Նրա խոսքով, Վաշինգթոնն ու Փարիզը փաստացի կաթվածահար արեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահների՝ երբեմնի լավ համակարգված աշխատանքը՝ հրաժարվելով համագործակցել մեր մասնակցությամբ։ Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի և Եվրոմիության ակտիվությունն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման թեմայի շուրջ պատահական չէ։
«Ինչպես Բրյուսելի անամոթ փորձերը՝ յուրացնելու ռուս-ադրբեջանա-հայկական հայտնի պայմանագրերի թեման ամենաբարձր մակարդակով (Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական ​​սահմանի սահմանազատում և սահմանազատում, տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնում) և անցած տարի առաջարկված օրակարգը. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից (հրատապ հումանիտար խնդիրների լուծում, Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստում)»,- ասել է Զախարովան։
Նա նաև վերահաստատել է Մոսկվայի հանձնառությունը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների հետևողական իրականացմանը։