Չավուշօղլուն քննադատել է Բայդենին
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն քննադատել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունները 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
«Արևմտյան որոշ առաջնորդներ վերջին օրերին պնդում էին, որ «ցեղասպանություն» բառը կարող է օգտագործվել միայն դատարանի որոշումից հետո: Ճիշտ է: Սակայն, երբ այդ նույն մարդիկ, առաջնորդվելով քաղաքական դրդապատճառներով, առանց դատարանի որոշման օգտագործում են «ցեղասպանություն» բառը 1915 թվականի իրադարձությունների վերաբերյալ, դա նրանց կեղծավորության ամենաակնառու օրինակն է»,- գրել է Չավուշօղլուն Twitter-ում։
Նշենք, որ կիրակի ավելի վաղ Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը տարածել էր ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունը՝ «Այսօր՝ 107 տարի անց, ամերիկացի ժողովուրդը շարունակում է հարգել ցեղասպանության հետևանքով զոհված բոլոր հայերի հիշատակը...»: