«Նիկոլ Փաշինյանը պարտավոր է Էդմոն Մարուքյանին անհապաղ ազատել զբաղեցրած պաշտոնից». Ռոբերտ Հայրապետյան
Կիրակի, 24 ապրիլի, 2022 թ., 23:00
Իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Ի լուսավորումն խավարագիտության և …մտության. Մարուքյանը պետք է անհապաղ ազատվի պաշտոնից
ՀՀ վարչապետի որոշմամբ (զուտ մատնանշում եմ իրավական ակտի տեսակը) 14.03.2022 թվական 269-Ա՝ Էդմոն Մարուքայնը նշանակվել է հատուկ հանձնարարություններով դեսպան՝ մոտ 700.000 դրամ աշխատավարձով (չհաշված պարգևավճարները):
Համաձայն «Հանրային ծառայության մասին» և «Դիվանագիտական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքների՝ Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի պաշտոնը համարվում է դիվանագիտական ծառայության պաշտոն:
«Դիվանագիտական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի համաձայն՝ դիվանագետն իրավունք չունի խախտելու քաղաքական զսպվածության սկզբունքը՝ զբաղվելու կուսակցական գործունեությամբ կամ իր ծառայողական դիրքը կամ աշխատանքային միջոցներն օգտագործելու կուսակցությունների կամ հասարակական, այդ թվում՝ կրոնական միավորումների շահերի համար կամ նրանց նկատմամբ վերաբերմունք քարոզելու կամ իր ծառայողական պարտականությունները կատարելիս այլ քաղաքական կամ կրոնական գործունեություն իրականացնելու:
Նույն հոդվածի համաձայն՝ դիվանագիտական պաշտոնի նշանակվելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում դիվանագետը պարտավոր է ապահովել անհամատեղելիության պահանջների կատարումը:
Ավելին՝ նույն օրենքի 40-րդ հոդվածի համաձայն դիվանագիտական ծառայության պաշտոնից ազատվելու հիմք է նաև անհամատեղելիության պահանջը, որն առկա է Էդմոն Մարուքյանի մոտ: Թե ինչն է պատճառ հանդիսացել, որ միմյանց ամենավուլգար, գրեթե հայհոյանք հիշեցնող ձևակերպումներով իրենց ելույթներում և կուլիսային զրույցներում միմյանց հասցեին արտահայտվող և զմիմյանս արժանի կողմերին հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի պաշտոնի հարցում նման գործարքի գնալ, դա այլ հարց է: Փաստ է այն, որ ըստ օրենքի՝ նրան նման պաշտոնի շնորհ արած անձը՝ Նիկոլ Փաշինյանը պարտավոր է Էդմոն Մարուքյանին անհապաղ ազատել զբաղեցրած պաշտոնից:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին խնդրում եմ սույն գրառումը ընդունել որպես վարույթ հարուցելու մասին հաղորդում»: