«Իշխանությունը հոգեվարքի մեջ է». Հռիփսիմե Ստամբուլյան
![]() 193 Երկուշաբթի, 25 ապրիլի, 2022 թ., 16:30 «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Ստամբուլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Իշխանությունը հոգեվարքի մեջ է: Այսօր Իջևանից մեկնարկեց քաղաքացիների երթը դեպի Երևան։ Սիրելի՛ հայրենակիցներ, եկել է գործելու ժամանակը, սա բոլորիս պայքարն է: ԱԺ-ում իր վերջին ելույթով ու առաջ քաշած մոտեցումներով Նիկոլ Փաշինյանը փորձեց, ահաբեկելով սեփական ժողովրդին, մարսեցնել հերթական զիջումներն ու հող հարթել թուրք-ադրբեջանական օրակարգի լիարժեք իրագործման համար: Նիկոլը պատերազմի ու պարտության կուսակցության առաջնորդն է։ 44-օրյա պատերազմը բերեց Նիկոլը։ Սա Նիկոլի պատերազմն էր ու Նիկոլի պարտությունը, և այդ ամենին նա ուզում է փայատեր դարձնել հենց քեզ, սիրելի՛ հայ ժողովրդ: Նիկոլը 2018-ից խոսում էր խաղաղության օրակարգի մասին, բայց բերեց պատերազմ։ Հիմա էլ է նույնն անում։ Պահն օրհասական է, յուրաքանչյուր հայ պետք է ոտքի կանգնի. սա համազգային պայքար է»: Աղբյուրը` Հռիփսիմե Ստամբուլյան |