«Երբ որ Հայաստանում քաղաքականությամբ սկսեն զբաղվել լուրջ մարդիկ, այդ ժամանակ Հայաստանը պետություն կդառնա»․ Թ․ Ալեքսանյան
Երեքշաբթի, 26 ապրիլի, 2022 թ., 10:00
Վերլուծաբան Թորոս Ալեքսանյանի գրառումը․ «Երբ որ Հայաստանում քաղաքականությամբ սկսեն զբաղվել լուրջ մարդիկ, այլ ոչ թե լակոտները՝ լինեն դրանք ահել, թե ջահել, այդ ժամանակ միայն Հայաստանը պետություն կդառնա:
Իսկ Հայաստանում կգտնվե՞ն բավարար քանակի լուրջ մարդիկ, թե ոչ: 3 միլիոնանոց երկրի համար լուրջ մարդկանց կրիտիկական քանակը գոնե 1000 հոգուց պակաս չպիտի լինի, սակայն քանի որ հայ հասարակությունը իմ ուսումնասիրության առարկան է արդեն շատ վաղուց, ապա ամենայն պատասխանատվությամբ կարող եմ հայտարարել, որ, ներկա դրությամբ, Հայաստանում չկան այդքան լուրջ մարդիկ, ովքեր իսկապես կկարողանան լծվել պետություն կառուցելու լուրջ գործին:
Ուշադրություն դարձրեք, ես չեմ ասում 1000 հոգի ՄԱՍՆԱԳԵՏ, ասում եմ 1000 հոգի ԼՈՒՐՋ ՄԱՐԴ, դա շատ կարևոր ու սկզբունքային պահ է (լուրջ մարդիկ կհասկանան ասածս»։