Հրաչյա Սարգսյանը՝ Տիգրան Ավինյանի՝ Երևանի քաղաքապետի թեկնածու առաջադրվելու մասին
![]() 181 Հինգշաբթի, 28 ապրիլի, 2022 թ., 13:48 «Կարծում եմ՝ էս պահի դրությամբ որոշում, որպես այդպիսին, այդպես է։ Ես նաև իմ բոլոր հարցազրույցներում ասել եմ, որ մենք ունենք սկսած ծրագրեր և ես ուզում եմ, որ այդ ծրագրերը մենք ավարտին հասցնենք, իհարկե դժվար կլինի բոլոր ծրագրերն ավարտին հասցնել, օրինակ՝ Մետրոպոլիտենի ծրագիրը 510 օր է»,- այսօր՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադառնալով ՔՊ-ի կողմից Տիգրան Ավինյանին Երևանի քաղաքապետի թեկնածու առաջադրելուն, ասաց քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը։ «Կարծում եմ՝ նորմալ է, ընդհանուր տրամաբանության մեջ է էս պահի դրությամբ, ես ընդհանրապես խնդիր չեմ տեսնում և պատրաստ եմ էն փորձն ու գիտելիքները, որ այս ընթացքում ձեռք եմ բերել, ի նպաստ մեր պետականության օգտագործել, որ կարողանանք արդյունք ունենալ»,- հավելեց նա։ Հարցին, թե իրեն չէր ասվե՞լ, որ հաջորդ ընտրություններում ինքն է լինելու քաղաքապետի թեկնածուն, Սարգսյանը պատասխանեց․ «Մենք, որպես այդպիսին, քննարկում չենք արել»։ |