«Լիսկայի, Սաշիկի որդիների հայտնվելը Ֆրանսիայի հրապարակում մեծ նվեր է Նիկոլ Փաշինյանին». Նաիրի Հոխիկյան
![]() 195 Չորեքշաբթի, 01 հունիսի, 2022 թ., 13:42 Լրագրող Նաիրի Հոխիկյանի գրառումը․ «Լիսկայի, Սաշիկի, նրանց որդիների, կեղտոտ անցյալով ևս մի քանի հոգու հայտնվելը Ֆրանսիայի հրապարակում մեծ նվեր է Նիկոլ Փաշինյանին։ Եվ այստեղ տրամաբանությունը երկու տարբերակ է թողնում. 1. Փողոց դուրս եկած ընդդիմությունը ճիշտ չի պատկերացնում այդ անձանց նկատմամբ հանրային հակակրանքը։ 2. Փողոց դուրս եկած ընդդիմության մեջ կան ուժեր, որոնք ձգտում են ամեն կերպ տապալել շարժումը և գուցե համագործակցում են Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Դժվար չէ նշածս անձանց կամ նրանց տերերին հասկացնել, որ դրանք չերևան հանրության աչքին ու չգրգռեն մարդկանց զայրույթը։ Ի վերջո, շատ ժամանակ չի անցել։ Բոլորը հիշում են Լիսկաների ու Սաշիկների վարքը, իսկ Փաշինյանի պոպուլիստական քարոզչությունը կարողանում է օգտվել առիթից։ Առիթ մի տվեք։ Ամեն դեպքում ես մեր մտահոգ հայրենակիցներին խնդրում եմ հաշվի չառնել նշածս անձանց ներկայությունը և պայքարի մեջ լինել ոչ թե նրանց, այլ երկրի, պետականության համար»։ Աղբյուրը` Նաիրի Հոխիկյան |