«Սկանդինավյան խաղաղապահների հետ կապված պատմության վերաբերյալ ճշմարտությունը վերջապես հայտնի դարձավ». Տ. Գրիգորյան
Կիրակի, 05 հունիսի, 2022 թ., 16:00
Քաղաքագետ Տիգրան Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սկանդինավյան խաղաղապահների հետ կապված բազմաչարչար պատմության վերաբերյալ ճշմարտությունը վերջապես հայտնի դարձավ: Շվեդ լրագրող ու հետազոտող Ռասմուս Քանբեքը, ով վերջին շաբաթների ընթացքում մի քանի կարևոր հետաքննություններ էր հեղինակել Շվեդիայի արտգործնախարարության ու ադրբեջանական հայտնի լոբբիստ Սվանտե Կորնելի միջև կապերի մասին, նոր հոդված է հրապարակել, որի մեջ ներկայացնում է իր մոտ հայտնված մի շարք պաշտոնական փաստաթղթերից դետալներ: Այդ փաստաթղթերը թույլ են տալիս հասկանալ, թե ինչ տրամադրություններ էին տիրում միջնորդների մոտ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի վերջին փուլում ու պատերազմի ավարտից հետո:
Ինձ համար հոդվածի ամենահետաքրքրական պահը կապված է խաղաղապահների խնդրի հետ: Պարզվում է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը 2020 թվականի նոյեմբերի 2-ին շվեդների հետ զրույցում իրոք բարձրացրել է Լեռնային Ղարաբաղ սկանդինավյան խաղաղապահ առաքելություն ուղարկելու (որպես հակակշիռ ռուս խաղաղապահ առաքելությանը) կամ ապագայում դրա տեսական հնարավորության հարցը: Շվեդները մերժել են այդ առաջարկը՝ նշելով, որ նրանք ոչ թե չեզոք երկիր են, այլ՝ non-aligned.
''The document states that the idea of ​​a Scandinavian peacekeeping force is abandoned. This is mainly due to the fact that Ann Linde points out that ''Sweden is not neutral, it is non-aligned''. In addition, she adds ''we would need to carefully consider any future inquiries – a process that requires time''.