«Էսպիսի բան եղել է նաև 90-ականներին, երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ռեժիմն էր նախաձեռնում հարձակումները». Մինասյան
![]() 461 Շաբաթ, 11 հունիսի, 2022 թ., 16:18 «Արշավը հատկապես Դաշնակցության նկատմամբ, շատ ակնհայտ է. մոտավորապես 100-ից ավելի խուզարկություններ են իրականացվել ՀՅԴ գրասենյակներում և անձանց տներում: Չհայտնաբերելով ոչինչ՝ իշխանությունն ընկել է հոգեխանգարմունքի մեջ. սկսում է մարդկանց ապօրինի ձևով զրկել ազատությունից»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը՝ հավելելով, որ իշխանությունն անցնում է մարդկային բարոյականության սահմանները: «Այս իշխանությունն ամեն կերպ փորձում է «Դիմադրություն» շարժումը կոտրել՝ չարաշահելով իրավական բոլոր լծակները: Իր վերջին օրերն ապրող իշխանության վարքագիծը հասկանալի է. էսպիսի բան եղել է նաև 90-ականներին, երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ռեժիմն էր նախաձեռնում հարձակումները, հետո տեսանք՝ նրանց ճակատագիրն ինչ եղավ: Սրանց ավելի դաժան ճակատագիր է սպասվում»,- նշել է Մինասյանը: Ավելի վաղ հայտնել էինք «Երկիր մեդիա» հ/ը տնօրեն Բագրատ Եսայանի ձերբակալության մասին: Այսօր նա ազատ է արձակվել: |