«Հարցը Ջհանգիրյանը չէ, այլ՝ ջհանգիրյանների գոյությունն արդարացնող հանրությունը»․ Լ․ Բարսեղյան
![]() 227 Շաբաթ, 25 հունիսի, 2022 թ., 00:42 «Ասպարեզ» մամուլի ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանի գրառումը. «Հարցը Ջհանգիրյանը չէ, սիրելինե՛րս, խնդիրը Ջհանգիրյան արարող իշխանությունը չէ նույնիսկ՝ հին ու նոր, այլ՝ մասնագիտական իմաստով ջհանգիրյանների գոյությունն արդարացնող հանրությունը: Այդ պատճառով էլ իբր անելանելի դրության միջի փրկություն են մատուցում Ջհանգիրյանին, քոռերի միջի միաչքանին է՝ իբր, ինչպես ասում էր իմ կենսաբանության ուսուցչուհին: Էդ դեպքում լավ էր առաջ, գիտեինք՝ որ դատավորն ինչպիսին է, որ քննիչն ինչպիսին է, թե բա՝ արդարություն, հպարտ քաղաքացի, սեր և համերաշխություն: Ես չեմ պատկերացնում ինձ ջհանգիրյանների, վարդազարյանների, մացոների, տաթոների, արտուշների, կոստանյանների, նեմեցների, միհրանհակոբյանների և հազարավոր ուրիշների հետ սիրո և համերաշխության մեջ՝ քանի դեռ արդարության վերականգնում ու հատուցում չի եղել: Եթե դուք պատկերացնում եք, ձեր բարեգործ ջանին մեռնեմ ես: Աղբյուրը` Լևոն Բարսեղյան |