Շվեդիան և Ֆինլանդիան պաշտոնապես հրավիրվել են ՆԱՏՕ
ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները պաշտոնապես որոշել են դաշինք հրավիրել Շվեդիային և Ֆինլանդիային։ Այս մասին հաղորդվում է հունիսի 29-ին թվագրված կոմյունիկեում, հայտնում է SVT շվեդական հեռուստաալիքը։
«Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի միանալը նրանց (դաշնակիցներին) կդարձնի ավելի անվտանգ, ՆԱՏՕ-ն՝ ավելի ուժեղ, իսկ Եվրատլանտյան տարածքը՝ ավելի ապահով»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
ՆԱՏՕ-ն նաև հայտարարում է նոր ռազմավարական հայեցակարգի մասին, որը նկարագրում է «Ռուսաստանը՝ որպես դաշնակիցների անվտանգության ամենալուրջ և անմիջական սպառնալիք»:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 28-ին Թուրքիան պայմանագիր կնքեց Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի հետ, որը հնարավորություն տվեց վերացնել անդամակցության գործընթացի մեկնարկի վերջին խոչընդոտը։