««Քարը քարի վրա դնելու» ունակ մարդիկ պիտի ներգրավված լինեին սահմանային դիրքերն ամրապնդող աշխատանքներում»․ Բ․ Նավասարդյան
![]() 214 Երեքշաբթի, 12 հուլիսի, 2022 թ., 02:12 Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանի գրառումը․ «Բոլոր վեճերը արձանների, էլիտար շենքերի, ռեստորանների և այլ նմանատիպ «օբյեկտների» աստվածահաճոյության, օրինականության, գեղագիտության հարցերը դեռ թողնենք մի կողմ։ Իմ համոզմամբ, երկրում ստեղծված իրավիճակում բոլոր «քարը քարի վրա դնելու» (շինարարական) հմտություններ ունեցող մարդիկ պիտի 2020-ի նոյեմբերի 10-ի առավոտվանից ներգրավված լինեին սահմանային դիրքերի, այլ անվտանգային ենթակառուցվածքների կահավորման, նոր անվտանգ ճանապարհների և ջրամբարների կառուցման աշխատանքներում։ Եթե այդքանը արած լինեինք, հիմա բանակցային գործընթացները, ընդհանրապես արտաքին հարաբերությունները միանգամայն այլ բովանդակություն կունենային․․․»։ Աղբյուրը` Բորիս Նավասարդյան |