Ովքեր կպահպանեն իրենց պաշտոնները ՊՆ-ում. «Ժողովուրդ»
![]() 207 Երեքշաբթի, 19 հուլիսի, 2022 թ., 09:12 «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարություն և ներկայացրել ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ էդուարդ Ասրյանին: «Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած տեղեկությունների համաձայն՝ քաղաքական իշխանությունները ՊՆ ղեկավար կազմին հասկացրել են, որ նախարարի մյուս տեղակալը կլինի Առաքել Մարտիկյանը։ Իսկ ի՞նչ է սպասվում ԳՇ պետի տեղակալ Կամո Քոչունցին և Արմեն Գյոզալյանին։ Նրանց մասով դեռ հստակ որոշում չկա. բացառված չէ, որ Քոչունցը մնա որպես նախարարի տեղակալ, կամ, տարիքով պայմանավորված, նրան նոր պաշտոն տան, իսկ Գյոզալյանի մասով չի բացառվում, որ նրան առհասարակ հրաժեշտ տան։ Առաջիկայում նոր փոփոխությունների ականատես կլինենք Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունում»: Ամբողջությամբ հոդվածը՝ թերթի համարում: |